Sssmoek – Amarins Draaisma
Voorlezen is essentieel voor de taalontwikkeling van kinderen. Maar wat als uw kind doof of slechthorend is, u (nog) geen gebarentaal beheerst en u toch graag wilt voorlezen? Dan biedt Sssmoek de perfecte oplossing. Dit unieke kinderboek combineert een meeslepend verhaal met gebaren, zodat u en uw kind samen kunt lezen én gebaren.
Amarins Draaisma: docent Nederlandse Gebarentaal met een missie
Amarins Draaisma werkte als docent Nederlandse Gebarentaal (NGT) in de vroegbehandeling, waar ze dagelijks lesmateriaal aanpaste om het toegankelijker te maken. Met haar gevoel voor vormgeving en verhalen vertellen heeft ze meer dan tien jaar ervaring opgebouwd in het werken met dove en slechthorende kinderen, kinderen met TOS, autisme, en in de forensische en gehandicaptenzorg.
Gebarentaal is niet alleen van groot belang voor dove mensen. Voor velen biedt het een uitkomst wanneer communiceren in gesproken taal moeilijk is. ‘Kinderen beheersen eerder de grove motoriek dan de fijne motoriek,’ legt Amarins uit. ‘Daardoor zijn gebaren vaak eerder inzetbaar dan gesproken taal. Voor jonge kinderen is het makkelijker zich uit te drukken in gebaren dan in woorden.’ Ze leert zowel kinderen als ouders NGT. En ja, kinderen pikken het vaak veel sneller op dan hun ouders.
Wie is Sssmoek?
De naam Sssmoek is geïnspireerd op het Friese woord smûk, dat warm, gezellig of knus betekent. ‘Ik kwam thuis van zo’n smûkke avond met vrienden en ineens schoot me het idee voor Sssmoek te binnen,’ vertelt Amarins. ‘De volgende ochtend heb ik het personage meteen uitgewerkt: een vrolijke, kleurrijke stuiterbal met grote handen die leuke avonturen beleeft met zijn vriendjes Tommie en Sammie in Stuiterballenland.’
Leren gebaren terwijl je voorleest
In Sssmoek kunnen ouders tegelijkertijd met het geschreven woord het bijbehorende gebaar maken, dankzij de gebarenplaatjes boven elk woord. Als je het boek uit hebt, heb je 93 gebaren geleerd, waaronder werkwoorden (zoals doen, dromen, eten en kijken), kleuren en de drie belangrijkste vraagwoorden in communicatie met een kind: wie, wat en waar.
Een boek vol trots en erkenning
Het naamgebaar van Sssmoek maak je met de S-hand, stuiter die drie keer op en neer en open dan in de grote open hand. Sssmoek laat zien dat gebarentaal heel normaal is en dat kinderen – met of zonder beperking – trots mogen zijn op wie ze zijn. Dat doet Sssmoek namelijk ook. ‘Kinderen kunnen zich identificeren met Sssmoek en de avonturen die hij beleeft’, zegt Amarins. ‘Het boek is zo vrolijk en gedetailleerd, het is een feest om te lezen!’
Praktische informatie
Sssmoek is te koop via de website van Amarins. Ook de bijbehorende gebarenposter, die je op de muur, op de deur of de koelkast kan hangen, kun je hier bestellen.
Het boek is geschikt voor alle leeftijden, maar is met name bedoeld voor ouders met jonge kinderen met een beperking die samen gebarentaal willen leren.