Tinnitus. Het bestaat alleen in jóuw hoofd.
Tinnitus. Het is een geluid dat alleen in je eigen hersenen bestaat. Niemand anders hoort het. Het houdt je als het ware gevangen, 24/7. Er is geen ontsnapping. Geen stilte. Hoe vertel je anderen wat jij altijd bij je draagt?
Ruim één miljoen mensen in Nederland hebben te maken met tinnitus, oftewel oorsuizen. In de Week van de Tinnitus, die plaatsvindt van 1 t/m 7 februari 2021, voert de Stichting Hoormij/NVVS een bewustwordingscampagne om aandacht te vragen voor mensen met tinnitus. Maar hoe maak je het onzichtbare zichtbaar?
Aangrijpende portrettenreeks
Fotograaf John Arkes ging de uitdaging aan en maakte een serie portretten van mensen die aan tinnitus lijden. Zelf heeft hij ook tinnitus en hoort hij continu het geluid van een natte vinger die over een glas wrijft. Andere geportretteerden horen tjilpende krekels, triangels, slijpende zaagmachines of een fluitketel. De beelden die John maakte zijn aangrijpend. Zo is op één foto een jongen van tien jaar oud te zien, met in zijn handen een afbeelding van een monster. Dat is het geluid wat hij constant hoort en het maakt hem bang.
Op de website van Stichting Hoormij/NVVS zijn meer portretten te zien. Ook vind je er een patiëntentool en een overzicht met hulpverleners.
Mogelijke behandelingen
In de afgelopen jaren schreven we op Doof.nl ook veel artikelen over tinnitus. Hoewel er geen medicijn of andere oplossing is om tinnitus te genezen, zijn er wel verschillende behandelingen mogelijk die de klachten van tinnitus kunnen verminderen.
Zo stelde klinisch psycholoog Marian Rikkert van Ziekenhuis Rivierenland eind 2018 vast dat EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) bij één op de twee tinnituspatiënten voor verlichting van de klachten zorgt. Vervolgens werd in februari vorig jaar bekend dat een nieuwe behandelmethode voor tinnitus vanaf nu standaard door de zorgverzekering wordt vergoed. De betreffende behandeling richt zich vooral op het psychische aspect van de tinnitus en blijkt effectief: maar liefst 85 tot 90 procent van de onderzoeksgroep ervaart een positieve verbetering. Je lees er meer over in het artikel Vijf vragen over de enige erkende tinnitustherapie.
Boeken over tinnitus
Uiteraard zijn er ook veel boeken geschreven over dit onderwerp. Zo schreef Gregor Verwijmeren de deels autobiografische debuutroman De vorm van geluid. Het is een verhaal over woede en isolement, verstoorde stilte en geluid, dorpse rust en stadse herrie.
In het non-fictieboek Over tinnitus geeft professor Bart Vinck antwoord op belangrijke vragen als: Wat is tinnitus? Waar komt het vandaan? Beeld ik het mij in? Zullen deze vreselijke geluiden in mijn hoofd of oor ooit stoppen? Ook vertellen zes mensen met tinnitus hun verhaal. Het boek is aangevuld met met poëzie en collages van ervaringsdeskundige Karel Vingerhoets.
Lees ook ons artikel van vorig jaar, waarin we vijf boeken over tinnitus voor je op een rij hebben gezet.
Online Tinnitus Conferentie
Tot slot kun je op zaterdag 27 maart 2021 van 10.30 – 16.00 uur een online Tinnitus Conferentie bijwonen, georganiseerd door Stichting Hoormij/NVVS. De centrale thema’s zijn: onderzoek, behandeling en perspectief voor mensen met oorsuizen. Je krijgt antwoord op vragen als: Wat is tinnitus? Waarom heeft de één er zoveel last van en de ander niet? Wat zijn de gevolgen voor mij en mijn omgeving? Welke mogelijkheden zijn er om er zo goed mogelijk mee te leren omgaan?
Wetenschappers en behandelaren informeren je over de stand van zaken op het gebied van onderzoek en je kunt hen ook vragen stellen. Aanmelden? Voor leden van Stichting Hoormij/NVVS is deelname aan de conferentie gratis. Niet-leden betalen € 29,50. Als je lid wordt van Hoormij/NVVS (kosten: jaarlijks € 49,50) kun je gratis deelnemen. Je ontvangt dan ook vier keer per jaar het Hoormij Magazine.
Op Hoormij/NVVS vind je meer informatie over de Week van het Oorsuizen
Foto: John Arkes.