Nieuws

Henri Guyot vandaag 258 jaar

Henri Guyot vandaag 258 jaar

Dit weekend viert de dovengemeenschap in Groningen de geboortedag van Henri D. Guyot. Vandaag zou de oprichter van het eerste Nederlandse Doveninstituut 258 jaar zijn geworden. Guyot is een belangrijk persoon in de geschiedenis van het dovenonderwijs. Zijn school voor dove kinderen trok rond 1790 veel belangstelling uit het buitenland. 

Eerste Nederlandse Instituut voor Doven
Henri D. Guyot was eind 18e eeuw predikant van de Waalse Gemeente in Groningen. In 1784 vertrok hij naar Parijs voor een studiereis en daar ontmoette hij de rooms-katholieke priester Abbé de l'Epee. De l'Epee had zich toegewijd aan het onderwijzen van dove kinderen en hij liet Guyot kennismaken met zijn gebarenonderwijs. Guyot was diep onder de indruk en hij ging bij De l'Epee in de leer. Terug in Groningen besloot hij ook les te gaan geven aan dove kinderen. Zijn 'schooltje' begon bij hem thuis in de pastorie met twee dove leerlingen, maar al snel groeide zijn klas tot veertien kinderen. In 1790 richtte hij het eerste Nederlandse instituut voor doven op. Tot zijn dood in 1828 gaf Guyot leiding aan het instituut, daarna namen zijn zoons de leiding over. Tot 1985 was het instituut gevestigd aan de Beplante Ossenmarkt (nu Guyotplein), daarna verhuisde het naar Haren.

Onderwijs met gebaren
In het begin onderwees Guyot uitsluitend in gebaren. Dit gebarensysteem had hij overgenomen van De l'Epee, die gebruik maakte van gebaren en het handalfabet. Maar al gauw ontwikkelde Guyot de zogenaamde oud-hollandse methode: er werd gebarentaal gebruikt, maar de kinderen leerden ook spreken. Vanaf 1864 werd deze oud-hollandse methode vervangen door de 'zuivere spreekmethode', maar de gebaren noch het vingerspellen verdween nooit helemaal van het instituut. Langzamerhand ontstond er een Groningse gebarentaal, die sterk afweek van de gebarentalen in het westen van het Nederland. In 1996 werd de tweetaligheid weer ingevoerd op het instituut.

Feestelijk weekend
Het Clubhuis voor Doven viert de verjaardag van Guyot dit weekend met een speciaal Guyot-weekend. Er zijn allerlei activiteiten georganiseerd. Zo is zaterdag een tentoonstelling met foto's van Guyot en het instituut, zaterdagmiddag een rondleiding langs alle plekken in Groningen die iets met Guyot te maken hebben, zaterdagavond een diner waar het lievelingseten van Guyot geserveerd wordt, en zaterdagnacht een kroegtocht voor de jongeren.

Ga voor meer informatie naar de website van het Clubhuis voor Doven.

Advertentie

Reacties

Hoorbeleving

Inloopochtend: Gratis hoortest

Inloopochtend: Gratis hoortest

  • Plaats: Huizen
  • Datum: 14 juni 2012
Informatiebijeenkomst: Een eigen bedrijf starten

Informatiebijeenkomst: Een eigen bedrijf starten

  • Plaats: Huizen
  • Datum: 14 juni 2012
Informatiemiddag: Een cochleair implantaat, iets voor u?

Informatiemiddag: Een cochleair implantaat, iets voor u?

  • Plaats: Huizen
  • Datum: 20 juni 2012
Controle over Tinnitus

Controle over Tinnitus

  • Plaats: Huizen
  • Datum: 20 juni 2012
Leven met Meniere

Leven met Meniere

  • Plaats: Huizen
  • Datum: 25 september 2012

Theatertour

Jan van Maanen: One Jan Show

Jan van Maanen: One Jan Show

  • Plaats: Eindhoven
  • Datum: 22 mei 2012
Het wonderlijke leven van Jackie Fontanel

Het wonderlijke leven van Jackie Fontanel

  • Plaats: Hengelo
  • Datum: 23 mei 2012
Nijntje de Musical

Nijntje de Musical

  • Plaats: Stadskanaal
  • Datum: 30 mei 2012
Het diner

Het diner

  • Plaats: Uden
  • Datum: 7 juni 2012
Veldhuis & Kemper: Dan maar niet gelukkig

Veldhuis & Kemper: Dan maar niet gelukkig

  • Plaats: Arnhem
  • Datum: 7 juni 2012
Brigitte Kaandorp: Cabaret voor beginners

Brigitte Kaandorp: Cabaret voor beginners

  • Plaats: Enschede
  • Datum: 7 juni 2012

Nieuwsbrief van Doof.nl

Meld u nu direct aan!

Gezond gehoor

Het eerste tijdschrift in Nederland over geluid, gehoor en gehoorproblemen.

/